Archive for December, 2017

I first learned about the Eh Bee Family’s shenanigans through Fine Brothers Entertainment (FBE). The family really knows how to grab your attention: bratty children’s skits, pranks, annoying gestures, and shamelessly mocking urban culture. At first sight, I almost wrote the family off as being a devious group of two adults exploiting their children for profit. To my surprise, parents of FBE had a different reaction. I wondered why. My curiosity led me to their channel where I was also placed me under their spell. I now appreciate this family…especially the parents.
Once they turn off their acting button, it’s clear as day that the Eh Bee Family portrays the ideal family. They are a family who travels together, sings together, laughs together, but most importantly, they grow together.
The video above titled “Jamaican Christmas Trip” shows how their hard work leads them to this beautiful island paradise. You can witness how the family is relaxed while enjoying the various fun festivities in their new environment. The children are very talented and well spoken even when on vacation. This is the result of the diligent parenting of “Momma Bee” and “Papa Bee.”
In their questions and answers video, the parents said they do not want more children because they understand how much time and energy is demanded when raising healthy, happy children. They go more into depth about this truth when the question is asked: do the children fight? They highlight the good times of being in a family, but they also acknowledge its challenges. They offer a real and obtainable image of being successful parents.
My favorite video is called “Lunchables vs. Real Food.”  In this video “Mama Bee” talks about feeding her children healthy meals. She emphasizes how processed lunches are more expensive than preparing homemade lunches. This is so true. I was raised in a household where my mom relied on fast food for dinner during the busy weekdays, so let’s do some quick math:
cheeseburger = $1.00
fries= $1.39
small soft drink = $1.00
apple pie = $0.99
total = $4.38
5 days a week = $21.90
health meter: no nutritional value
10 tomatoes = $5.39
onion = $1.57
garlic = $0.96
pasta at Trader Joe’s = $1.99
olive oil at Trader Joe’s = $4.99
total = $14.90
5 days a week = $14.90
health meter: very high in nutrients
Watch “Mama Bee” do the math as she shows you how to prepare an affordable healthy meal.
She concludes that processed food is for lazy people, which is true. ‘
Long story short, I love this family. I want a family of my own like the Eh Bee Family. My hope is “Mama Bee” and “Papa Bee” create their own channel with more motivational content for the mature viewers.



Read Full Post »